«
Ел сенімін ақтаймыз,
Жол ережесін сақтаймыз!»
(
1-4 сынып оқырмандарына арналған)
Ашса кезек үш көзін,
Айтты деп ұқ үш сөзін:
«Тоқта!
Сақтан!
Жол ашық!»
Жүрме жолға таласып.
Әдібай
Табылдиев.
Мақсаты : жолда жүру ережесін есте
сақтауға, бағдаршамның, жол белгілерінің атқаратын қызметі қандай екенін
үйрету. Жол ережесін есте сақтау қабілетін, қызығушылықтарын арттыру,
барлығымызға ортақ қойылған тәртіпті бұзбауға, оқырмандарымызды жол ережелерін
бұлжытпай орындауға, сақтыққа тәрбиелеу.
Көрнекілігі:
« Ел сенімін ақтаймыз, Жол ережесін сақтаймыз!»
кітап көрмесі,
бағдаршам, жол белгілері.
Сабақтың
барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі
2. Тәрбие сағаты
Кітапханашы:

- Балалар, біз бүгін «Ел сенімін ақтаймыз, Жол ережесін сақтаймыз!» тақырыбында тәрбие сағатымызды бастаймыз.
Жолда жүру ережелеріне арналған
тәрбие сағатымызды Ш. Сариевтің мына өлең жолдарымен бастаймыз.
Арманға алдан күткен асығамыз,
Біз қалай толқын атпай басылармыз.
Жол жүру ережесін жақсы біліп,
Сақтықта тұра алатын жас ұланбыз.
Жалғайтын достастырып бар елменен,
Жолдардан
тұрады ғой әлем деген.
Бүгінгі
бізге келген қонақтарға,
Алдымен беріледі сәлем
деген.
Нұрлан: Жол тәртібі
кімге керек – бірге ойланып көрелік,
Әрқайсыңның қылығыңа әділ баға
берелік.
Ережені жақсы білген, ортаға
шық, жас ұлан,
Біліміңді сарапқа сал, біз
етейік төрелік.
Сәуле: Қызыл көзін
ашқанда,
Сынық сүйем баспа алға.
Марат: Сары көзін ашқанда,
Қарап қалма аспанға.
Самал: Жасыл көзін ашқанда,
Өте бергін жасқанба.
Ескерту
белгі: Өзі қызыл, үшбұрышты ескертуің мен болам,
Хабарлайтын бар
қауіпті, оң сапарды жолдаған.
Тыйым
салу: Мен бәріне әрқашанда тыйым салып тұрамын,
Қауіп болса алда тұрған,
жібермеймін бір адым.
Түсім қызыл, өзім шеңбер
сызық болып бітемін,
Осы жолы үндемеймін, бар ма тағы сұрағың?
Анықтама: Белгімен көрсетер жылдамдық пен бағытты,
Ой, шұңқыр, бұрылыс,
қатерді, қауіпті.
Барлығын да анықтап көрсетіп
жіберем,
Сондықтан бәрі де мені тез
таныпты.
Нұршат: Баратын сапардың қашығын, тұрағын,
Үн-түнсіз жол сілтеп, көрсетіп
тұрамын.
Төрт топтан құрылған белгілер
туыстай,
Жөн сілтеп тұрамыз у-шусыз
ұрыспай.
Кітапханашы: Жол белгілерін, міндеттеріңізді жақсы біледі екенсіңдер,
балалар. Сендерге көп рахмет! Енді балалар, қазір жұмбақ шешіп, викториналық
сұрақтарға жауап беріп көрелік.
1-жұмбақ. Арқаным бар тым ұзын,
Ала алмайсың бір үзім.
Ақылға салып ойланып,
Тапшы мұны
пысығым. ( жол )
2-жұмбақ. Бір тұлпар бар, су ішпейді, жем жемейді,
Ескеріп ешбір адам емдемейді.
Жүк емес жануарға жүз адам
да,
Шылбырын сымға байлап тез
жөндейді. ( трамвай )
3-жұмбақ. Бұйырмапты бас та, ауыз да, құлақ та,
Бақырайған үш көзі бар бірақ
та. ( бағдаршам )
Викториналық сұрақтар.
1-сұрақ. Жолаушылар дегеніміз
кімдер?
Жауап: Кез-келген көлік түрін пайдаланатын адамдар.
2-сұрақ. Бағдаршам дегеніміз не?
Жауап: Бағдаршам автоматтар жүйесіне қосылған үш көзді аспап.
Жол қозғалысын реттеуші құрал.
3-сұрақ. Велосипедпен неше жастан бастап жолмен жүруге болады?
Жауап: Жол бойына 14 жасқа толған балаларға ғана рұқсат.
4-сұрақ. Жиекжол жоқ жерде қалай жүруге болады?
Жауап: Ауылдық жерлерде жиекжол болмауы мүмкін, ондай жағдайда
Көрнекіліктермен
жұмыс.
а. Жолда жүру ережесінің сақталуы.
ә.Көлік түрлері.
б. Жол белгілері.
Қорытынды.
Кітапханашы: Балалар, біз бүгін тәрбие сағатымызды қорытындылай келе
бағдаршам көше тәртібін сақтайтын құрал екендігін білдік. Жолда жүру ережелерін білмейінше көшеден өту өте қиын. Сондықтан
да жүргізушілер де, жаяу жүргіншілер де «Жолда жүру ережесін» білуге
міндетті. Ереже бойынша
автобустар, көліктер бәрі көліктің негізгі жолы
«жол алабымен» жүруі керек. Ал
жаяу жүргіншілер «жаяу жолмен»(тротуармен) жүрулері керек.
-
Жол қиылысынан қалай
өтеміз?
Жол қиылысы – ең қауіпті жер.
Одан тек жаяу жүргіншілер өтетін жолдан ғана өткен жөн. Жолдан өтерде
үлкендердің, ата-аналарыңның қолынан
ұстап алу керек.
Балалар, біз бүгін жол
қауіпсіздігі ережелерін есте сақтауға, жол белгілерінің неше түрі бар екенін,
оны білу не үшін қажет екендігін, барлығымызға ортақ қойылған тәртіпті
бұзбауға үйрендік.
Көшеде тек
жүрелік,
Өзінше бұл
да бір ерлік.
Ата-ана қынжылмасын,
Түсіріп
ұнжырғасын.
Ән: «Әрқашан күн сөнбесін!»
Пайдаланылған
әдебиеттер
1. Гринцевич Г.В. Жолда жүру
ережесін білу – бәрімізге міндетті [Мәтін] :
мектепке дейінгі ересектер тобы мен бастауыш сынып жасындағы балаларға
арналған / Г.В. Гринцевич, Ауд. Ж. Мұқанова.
– Көкшетау :
Келешек-2030, 2012. – Б.114
2.Есіл Ж. Б. Бағдаршам құрастыру
[Мәтін] : іс-шара / Ж.Б. Есіл // Бейнелеу өнері және сызу. – 2010. - №4. –
Б.9-10
Құрастырған: Балалар әдебиеті бөлімінің кітапханашысы
Сейтқожина. Г. К.
Блиц-турнир по правилам дорожного движения
Здравствуйте, ребята! Наша встреча посвящается правилам дорожного движения.
Все люди, как только выйдут на
улицу, сразу становятся пешеходами. Легко ли быть пешеходом? Кажется, что
может быть легче?! Шагнул левой ногой, шагнул правой ногой. Шагать и в самом
деле нетрудно, но по комнате, по парку, по лесной тропинке. Но не по улице… Но
стать настоящим пешеходом можно, в этом вам помогут ваши друзья: светофор
и дорожные знаки…
Красный, жёлтый и зелёный.
Я на всех гляжу в упор.
Перекрёсток оживлённый –
Неспокоен светофор.
Я на всех гляжу в упор.
Перекрёсток оживлённый –
Неспокоен светофор.
Старики идут и дети –
Не бегут и не спешат.
Светофор для всех на свете –
Настоящий друг и брат.
Не бегут и не спешат.
Светофор для всех на свете –
Настоящий друг и брат.
На красный свет – дороги нет,
На жёлтый – подожди.
Когда горит зелёный свет.
Счастливого пути!
На жёлтый – подожди.
Когда горит зелёный свет.
Счастливого пути!
ИСТОРИЯ СОЗДАНИЯ Светофора
Как это было…
•
… Автомобилей
еще не было, да и идея их создания еще не появилась. Но в крупнейших городах
Европы интенсивность движения конных экипажей достигла уже такой величины,
когда для пешеходов стали возникать значительные трудности при пересечении
широких улиц…
• И вот в 1868 году в Лондоне перед зданием
парламента установили семафор. Именно семафор, который уже применялся на
железных дорогах. Его придумал английский инженер Найт.
• Этот семафор был механическим (цветные
сигналы красного и зеленого цветов менялись с помощью системы приводных
ремней). В тёмное время суток использовался вращающийся газовый фонарь.
Управлял семафором специально обученный полицейский, который при помощи лебедки
поднимал и опускал стрелу с цветным диском.
• К
сожалению, 2 января 1869 года газовый фонарь взорвался, ранив дежурившего
у семафора полицейского. Это была первая
попытка управлять движением.
• В
1914 году в Америке появился первый светофор, который работал при помощи
электроэнергии и сигналы подавал электрическими лампочками. Электрический
светофор все еще имел два цвета – красный и зеленый.
• Командовал сигналами светофора регулировщик,
который вместо желтого сигнала подавал предупреждающий звуковой сигнал. Желтый
цвет появился лишь в 1918 году.
• В
1920 году трехцветные светофоры с использованием жёлтого сигнала были
установлены в Детройте и Нью – Йорке.
Авторами изобретений были соответственно Уильям Поттс и Джон
Харрис.
• В России
первый светофор появился в 1924 году.
• Такой
светофор появился в Москве в 1930 году
В 30 - е годы светофор все более совершенствуется, в его конструкцию вносят новые элементы. Постепенно внешний облик светофора приобретает сегодняшний вид, но вверху располагается зеленый сигнал, а внизу – красный. И только в
-
Сегодня у нас необычный урок, мы изучаем азбуку безопасного поведения на
дороге.
Изучать и знать Правила
движения необходимо для того, чтобы не подвергать свою жизнь опасности и не
мешать движению транспорта. Сегодня вам нужно быть очень внимательными. Мы
узнаем о правилах поведения на дороге, познакомимся с дорожными знаками,
сигналами светофора.
«Доскажите словечко».
Надя с Таней ходят
парой.
Где идут?. (По тротуару.)
Старшим место
уступай,
Если ты зашел в ...
(трамвай).
Хоккей - на льду
игра зимой,
Но не играй ... (на мостовой).
Должен помнить
пешеход
Про подземный ... (переход).
С площадей и
перекрестков
На меня глядит в
упор
С виду грозный и
серьезный
Долговязый ... (светофор).
Вот здесь стоит на
мостовой
Регулировщик - (постовой).
По дороге едут ноги
И бегут два колеса.
У загадки есть
ответ:
Это мой ... (велосипед).
Там, где шумный перекресток,
Где машин не сосчитать,
Перейти не так уж просто,
Если правила не знать.
Пусть запомнят твердо дети:
Верно поступает тот,
Кто лишь при зеленом свете
Через улицу идет!
Н. Сорокин
Где машин не сосчитать,
Перейти не так уж просто,
Если правила не знать.
Пусть запомнят твердо дети:
Верно поступает тот,
Кто лишь при зеленом свете
Через улицу идет!
Н. Сорокин
Город,
в котором
С тобой мы живем,
Можно по праву сравнить с Букварем.
Азбукой улиц,
Проспектов, дорог,
Город дает нам все время урок.
Вот она, азбука,-
Над головой:
Знаки развешаны вдоль мостовой.
С тобой мы живем,
Можно по праву сравнить с Букварем.
Азбукой улиц,
Проспектов, дорог,
Город дает нам все время урок.
Вот она, азбука,-
Над головой:
Знаки развешаны вдоль мостовой.
Встало с краю
улицы
В длинном сапоге
Чучело
трёхглазое
На одной ноге.
Где машины
движутся,
Где сошлись
пути,
Помогает улицу
Людям перейти.
ОТВЕТ
Три разноцветных
круга
Мигают друг за
другом.
Светятся, моргают –
Людям помогают.
Тихо ехать нас
обяжет,
Поворот вблизи
покажет
И напомнит, что
и как,
Вам в пути...
(Дорожный знак)
И шагая по
дорогам
Не забудьте,
малыши:
Край дороги –
пешеходам
Остальное для...
(Машин)
Что за
"зебра" на дороге?
Все стоят
разинув рот,
Ждут, когда
мигнет зеленый.
Значит, это -...
(Переход)
Под землею
коридор
На ту сторону
ведет.
Нет ни двери, ни
ворот,
Это тоже.,,
(Переход)
1.Близко-
широка,
издалека
-узка.
(ДОРОГА)
Три разноцветных
круга
Мигают друг за
другом.
Светятся, мигают-
Людям помогают.
(СВЕТОФОР)
Железная сова
На ветке, у
дороги,
Три глаза
разноцветных
Смотрят очень строго.
(СВЕТОФОР)
Там, где сложный
перекресток,
Он - машин руководитель.
Там, где он, легко
и просто,
Он для всех -
путеводитель. Кто это?
(РЕГУЛИРОВЩИК)
Командуя жезлом,
он всех направляет,
И всем
перекрёстком один управляет.
Он словно
волшебник, машин дрессировщик,
А имя ему-...
(РЕГУЛИРОВЩИК!)
Что за лошадь,
вся в полоску,
На дороге
загорает?
Люди едут и идут,
А она - не
убегает.
(ПЕШЕХОДНЫЙ ПЕРЕХОД)
Какое животное
помогает нам переходить улицу?
(Зебра)
Какой свет нам
говорит:
«Проходите - путь открыт»
(Зелёный)
Правила дорожного движения очень важны.
Знать их важно каждому. И вы их запомните и расскажите своим родным и друзьям.
А мы в завершение мероприятия наградим сегодня тех, кто принимал участие.
Использованная
литература:
1. Авдеева Е. И. Мечтают
взрослые и дети о безопасности на всей планете[Текст]: [сценарий мероприятия по
правилам дорожного движения] / Авдеева Е. И., Садовникова Е. Е. // Праздник в
школе. - 2009. - № 9. - С. 85-89.
2. Аспанова Н. Путешествие
в страну дорожных знаков[Текст]: Внеклассное мероприятие / Аспанова Н. //
Внеклассная работа в школе.- 2008. - № 4. - С. 12-15.
3. Буря Е. Н. Путешествие
в страну светофорию:[Текст]: [сценарий мероприятия по правилам дорожного
движения] / Буря Е. Н. // Внеклассная работа в школе. - 2005. - № 5. - С.
18-20.
Подготовила: Кощанова А.С.
Комментариев нет:
Отправить комментарий